Nuorten lisenssi 2011

Seura maksaa nuorille 18-sarjalaisiin asti vakuutuksellisen lisenssin. Ne jotka täyttävät 19 vuotta 2011 voivat lunastaa aikuisten vakuutuksellisen lisenssin omatoimisesti. 20-sarjalaisten vakuutukseton lisenssi voidaan antaa seuran maksettavaksi.

Jos nuoren omat vakuutukset kattavat myös suunnistuksen, niin lisenssi voidaan ottaa myös ilman vakuutusta ja se on seuralle siten edullisempaa. 0-14 vuotiaiden lisenssi on Nuori Suunta -kortti ja se lunastetaan seuran kautta. Kaikenikäisten lisenssit voi maksaa myös itse.

0-14 -vuotiaat voivat toimittaa Antille seuraavat tiedot:

Lisenssi-nro (jos on), Sukunimi Etunimi, Lähiosoite, Postinro ja -toimipaikka, Henkilötunnus kokonaan, vakuutuksella vai ilman

15-18 -vuotiaat voivat toimittaa Antille lisenssilaskun viitenumeron ja tiedon siitä, otetaanko lisenssi vakuutuksella vai ilman.

19-20 -vuotiaat voivat toimittaa Antille lisenssilaskun viitenumeron ja ovat tietoisia siitä, että vakuutus ei kuulu tähän menettelyyn.

Tiedot tulee toimittaa osoitteella Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. su 30.1.2011 mennessä.

Lisenssisivut liiton netissä

Jäsenmaksut 2011

Vuosikokous päätti joulukuussa seuraavista maksuista vuodelle 2011:

 • perhejäsenmaksu 80 euroa
 • aikuiset 50 euroa
 • nuoret (- H/D20) 10 euroa
 • kannatusjäsenmaksu 20 euroa

Jäsenmaksulaskut postitetaan kevään aikana jäsenille ja uudet jäsenet löytävät ohjeet seuraan liittymisestä nettisivujen vasemman palkin Seura-valikosta. Koska maksut hieman nousivat edellisistä vuosista, johtokunta muistuttaa hyvistä jäseneduista ja kannustaa kaikkia seuratoiminnassa mukana olevia kehittämään entistä laadukkaamipia palveluja kaikille seuralaisille.

Jäsenetuja ovat esimerkiksi:

 • kuntosuunnistukset
 • osanottomaksut aluemestaruuskilpailuihin
 • osanottomaksut SM-kilpailuihin
 • osanottomaksut katsastuskilpailuihin
 • osanottomaksut viiteen kansalliseen kilpailuun aikuisille
 • kaikki osanottomaksut edellisenä vuonna SM-pisteitä edellisenä vuonna hankkineilta
 • kaikki osanottomaksut nuorten sarjojen osalta
 • seuran tuki matkakuluissa ja yhteiskuljetuksissa
 • leiritoiminnan tuki